ogumienie do rowerów duro

Motocykliści czy kierowcy różnorodnego typu aut perfekcyjnie zdają sobie sprawę z tego, że żeby móc cieszyć się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), trzeba go właściwie przygotować. Dużo osób jednak nie stosuje bliźniaczej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi swojego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opona zwijana duro

Chociaż rower to nie auto ani motor, tym samym lista prac, jakie musimy wykonać w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest uszkodzony, zanadto luźny lub nadmiernie naciągnięty – należy go właściwie naciągnąć. Do tego należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć czy też przesadnego zużycia bieżnika – opony wypada wymienić. Nie pragniemy jakkolwiek, aby podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy spowodować poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką warto spowodować luz głównych śrub konstrukcji roweru, a kiedy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Na dodatek należałoby spowodować detale oświetlenia – pragniemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To podstawowa lista czynności, jakie wypada zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto również rower wnikliwie umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie prawidłowiej chroniony w trakcie całego sezonu.